Sık Sorulan Sorular: SSS

Kansızlık erken doğuma sebebiyet verir mi?

Kansızlık sebebiyle tüm hücreler gibi bebeğin de oksijensiz kalması doğum olayını erken başlatıyor.

Ülkemizde gebelerde kansızlığın oranı çok yüksekdir, bu durum erken doğumu artırıyor. Ülkemizde her 4 gebeden üçünde demir eksikliği anemisi olarak tarif edilen ileri seviyede kansızlık vardır. Hamilelik zaten fizyolojik olarak kansızlığın olduğu bir durumdur. Kansızlık durumunda bütün dokulara giden kan azaldığı gibi bebeğe giden kan da azalıyor. Bu durum erken doğum riskini artırıyor.
Yeşil sebze ve meyve tüketmenin demir depolarını olumlu yönde etkilediğini ancak gebelikteki kansızlığı sadece sebze yiyerek gidermek mümkün değildir Gebelikte 12. ya da 13. haftadan sonra kan ilaçları ile demir takviyesi yapılıyor. Ancak en ideal olanı planlı gebeliklerde anne adayının hamile kalmadan önce demir depolarını doldurması ve ondan sonra hamile kalmasıdır.
 

Sezeryan sonrası normal doğum mümkün mü?

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM (SSVD) 

SEZARYEN GEÇİRENLERDE VAJİNAL DOĞUM  (SSVD) 
 
    Sezaryen olan bir kadının daha sonraki  gebeliğinde normal doğum yapmasına  "sezaryen sonrası vajinal doğum (VBAC,  vaginal birth after cesarean)"  veya "sezaryen sonrası normal doğum"  denir. Bu durum her zaman mümkün  değildir fakat bazı şartlar sağlandığında  mümkün olmaktadır ve ülkemizde olmasa  da bazı ülkelerde sık uygulanmaktadır.  Her zaman mümkün olmayan  ve her zaman güvenli olmayan bir durum  olduğu da gerçektir. Bu nedenle bir kere  sezaryen geçiren kadınlar bundan sonraki  gebeliklerinde de hemen herzaman  sezaryen olacakları konusunda öneriler  alırlar bu nedenle genellikle  "bir kere sezaryen hep sezaryen" sözü geçerli olur. 
 
Hangi durumlarda sezaryen sonrası  normal doğum uygun değildir?
 
     - Daha önce sezaryen olmanızı gerektiren  durum hala devam ediyorsa mecburen  yine sezaryen olmanız gerekecektir.  Örneğin annenin herhangi bir hastalığı  nedeniyle sezaryen gerekmişse ve bu hastalık halen devam ediyorsa.. - Daha önce geçirilen sezaryende rahim  dikine (vertikal) kesilmişse daha sonra  normal doğum yapılamaz çünkü bu  durumda rahmin normal doğumda yırtılma  (rüptür) riski çok yüksektir. Fakat  sezaryenlerde rahim duvarına dikine kesi  nadiren yapılır çoğunlukla yan (transvers)  kesi yapılır.  Bu kesiden kasıt cildinize yapılan kesi değil  rahim duvarına yapılan kesidir. Cilt yan  kesilse bile rahim duvarındaki kesi dik olabilir.  Bunu sezaryeni yapan doktor bilebilir sadece. - Daha önce sezaryen gerektiren durum  anne doğum çatısının uygunsuzluğu ise bu  durum değişmeyeceği için yine normal  doğum olamayacaktır. - Çoğul gebelik olanlar - Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olanlar - Daha önce sezaryen dışında rahimle ilgili  ameliyatlar (myom ameliyatı gibi) geçirenler - Acil sezaryen ameliyatı yapılamıyacak  
yerlerde sezaryen sonrası normal doğum  denenmemelidir. 
 
Sezaryen sonrası normal doğum kimler  için daha uygundur:
 
 - Daha önce sadece bir kere sezaryen  geçirmiş olanlar 
- Pelvis yapısı (doğum kanalı) normal  doğuma uygun olanlar  
- Daha önce sezaryen dışında rahim ile ilgili  ameliyat (myomektomi gibi) geçirmemiş  olanlar
 - Normal doğuma engel teşkil edecek  herhangi bir hastalığı olmayanlar 
- Bebeğin kilosunun normal sınırlardan fazla  olmaması ve başı doğum kanalına doğru  (verteks) pozisyonunda olması  
 
Sezaryen ile doğumun ve normal yolla  doğumun bazı farklı avantajları ve riskleri  olduğu gibi sezaryen sonrası normal  doğumun da bazı avantajları ve riskleri vardır.  Örneğin sezaryen sonrası normal doğum ile  anne bir kere daha sezaryen olmaktan  kurtulmuş olacak ve doğum sonrası ağrı,  enfeksiyon, kanama gibi komplikasyonlar  daha az olacaktır.  
 
Fakat sezaryen sonrası normal doğumun  getirdiği en büyük risk rahmin yurtılması  (uterin rüptür) riskidir ve bu durum bazen  yırtık alanın onarılması ile tamir olabilirken  bazen rahmin tamamen alınmasını  gerektirecek kadar ciddi olabilmektedir  hatta fazla miktarda kanama ile anne  hayatını tehlikeye sokabilmektedir.  Yapılan çalışmalarda sezaryen sonrası  vajinal doğum denemelerinin %60-80  oranında başarıyla sonuçlandığı gösterilse  de önemli riskleri nedeniyle ülkemizde  sıcak bakılmayan ve pek denenmeyen bir  uygulamadır. Bazen sezaryenin üzerinden 5 veya 10 yıl  geçerse artık normal doğumun risksiz  olabileceği konusunda yanlış duyumlar  olabilmektedir hastalar etrafında, bunun aslı  yoktur ve sezaryenin üzerinden çok yıllar  geçse bile birşey değişmemektedir. 
 
Bazen sezaryen geçirmiş bir anne adayı  sancı çekmiş ve rahim ağzı fazlasıyla  açılmış, normal doğuma çok az kalmış  şekilde geldiğinde mecburen normal yoldan doğurtulabilmektedir. 
yoldan doğurtulabilmektedir. SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM (SSVD) 
 
SEZARYEN GEÇİRENLERDE VAJİNAL DOĞUM  (SSVD) Sezaryen olan bir kadının daha sonraki  gebeliğinde normal doğum yapmasına  "sezaryen sonrası vajinal doğum (VBAC,  vaginal birth after cesarean)"  veya "sezaryen sonrası normal doğum"  denir. Bu durum her zaman mümkün  değildir fakat bazı şartlar sağlandığında  mümkün olmaktadır ve ülkemizde olmasa  da bazı ülkelerde sık uygulanmaktadır.  Her zaman mümkün olmayan  ve her zaman güvenli olmayan bir durum  olduğu da gerçektir. Bu nedenle bir kere  sezaryen geçiren kadınlar bundan sonraki  gebeliklerinde de hemen herzaman  sezaryen olacakları konusunda öneriler  alırlar bu nedenle genellikle  "bir kere sezaryen hep sezaryen" sözü geçerli olur. 
 
Hangi durumlarda sezaryen sonrası  normal doğum uygun değildir? - Daha önce sezaryen olmanızı gerektiren  durum hala devam ediyorsa mecburen  yine sezaryen olmanız gerekecektir.  Örneğin annenin herhangi bir hastalığı  nedeniyle sezaryen gerekmişse ve bu hastalık halen devam ediyorsa.. - Daha önce geçirilen sezaryende rahim  dikine (vertikal) kesilmişse daha sonra  normal doğum yapılamaz çünkü bu  durumda rahmin normal doğumda yırtılma  (rüptür) riski çok yüksektir. Fakat  sezaryenlerde rahim duvarına dikine kesi  nadiren yapılır çoğunlukla yan (transvers)  kesi yapılır.  Bu kesiden kasıt cildinize yapılan kesi değil  rahim duvarına yapılan kesidir. Cilt yan  kesilse bile rahim duvarındaki kesi dik olabilir.  Bunu sezaryeni yapan doktor bilebilir sadece. - Daha önce sezaryen gerektiren durum  anne doğum çatısının uygunsuzluğu ise bu  durum değişmeyeceği için yine normal  doğum olamayacaktır. - Çoğul gebelik olanlar - Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olanlar - Daha önce sezaryen dışında rahimle ilgili  ameliyatlar (myom ameliyatı gibi) geçirenler - Acil sezaryen ameliyatı yapılamıyacak  
yerlerde sezaryen sonrası normal doğum  denenmemelidir. 
 
Sezaryen sonrası normal doğum kimler  için daha uygundur: - Daha önce sadece bir kere sezaryen  geçirmiş olanlar - Pelvis yapısı (doğum kanalı) normal  doğuma uygun olanlar  - Daha önce sezaryen dışında rahim ile ilgili  ameliyat (myomektomi gibi) geçirmemiş  olanlar - Normal doğuma engel teşkil edecek  herhangi bir hastalığı olmayanlar - Bebeğin kilosunun normal sınırlardan fazla  olmaması ve başı doğum kanalına doğru  (verteks) pozisyonunda olması  Sezaryen ile doğumun ve normal yolla  doğumun bazı farklı avantajları ve riskleri  olduğu gibi sezaryen sonrası normal  doğumun da bazı avantajları ve riskleri vardır.  Örneğin sezaryen sonrası normal doğum ile  anne bir kere daha sezaryen olmaktan  kurtulmuş olacak ve doğum sonrası ağrı,  enfeksiyon, kanama gibi komplikasyonlar  daha az olacaktır.  
 
Fakat sezaryen sonrası normal doğumun  getirdiği en büyük risk rahmin yurtılması  (uterin rüptür) riskidir ve bu durum bazen  yırtık alanın onarılması ile tamir olabilirken  bazen rahmin tamamen alınmasını  gerektirecek kadar ciddi olabilmektedir  hatta fazla miktarda kanama ile anne  hayatını tehlikeye sokabilmektedir.  Yapılan çalışmalarda sezaryen sonrası  vajinal doğum denemelerinin %60-80  oranında başarıyla sonuçlandığı gösterilse  de önemli riskleri nedeniyle ülkemizde  sıcak bakılmayan ve pek denenmeyen bir  uygulamadır. Bazen sezaryenin üzerinden 5 veya 10 yıl  geçerse artık normal doğumun risksiz  olabileceği konusunda yanlış duyumlar  olabilmektedir hastalar etrafında, bunun aslı  yoktur ve sezaryenin üzerinden çok yıllar  geçse bile birşey değişmemektedir. 
 
Bazen sezaryen geçirmiş bir anne adayı  sancı çekmiş ve rahim ağzı fazlasıyla  açılmış, normal doğuma çok az kalmış  şekilde geldiğinde mecburen normal  
yoldan doğurtulabilmektedir. 

İletişim

Uzman Dr. Kadriye Şener Instagram: @drkadriyesener

Fera Business EvaGyn Klinik Kat 3 Daire No:18 Namık Kemal Mah. Sütçü İmam cad. No:32 34762 Ümraniye


Cep/WhatsApp: 0552 748 20 45
Eposta:drkadriyesener@gmail.com